Co nejíst v těhotenství: Seznam potravin pro krásné těhotenství

Co Nejíst V Těhotenství

Sýry s plísní a nezralé sýry

Sýry s plísní a nezralé sýry jsou potraviny, které by měly být v těhotenství konzumovány s opatrností. Plísňové sýry, jako například Roquefort, Camembert nebo Brie, mohou obsahovat bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit potravinové infekce. Tyto infekce mohou být pro těhotnou ženu a její nenarozené dítě velmi nebezpečné. Stejně tak nezralé sýry, jako je například feta či chevre, by měly být omezovány kvůli riziku obsahu bakterií a parazitů, které mohou negativně ovlivnit zdraví matky i plodu. Je doporučeno volit spíše tvrdší sýry s delším dozráváním, které jsou bezpečnější pro těhotné ženy.

Syrová a nedovařená masa

Syrová a nedovařená masa může obsahovat škodlivé bakterie jako je salmonela, listerie nebo E. coli, které mohou způsobit potravinové infekce a vážné komplikace během těhotenství. Proto je důležité konzumovat pouze dobře tepelně upravené maso, aby se minimalizovalo riziko infekce. Nedovařené maso by mělo být pečlivě vyhýbáno, stejně jako surové masné výrobky jako tatarský biftek či sushi, které mohou obsahovat patogenní mikroorganismy. Je doporučeno dbát na bezpečnost potravin a pečlivě dodržovat hygienické normy při manipulaci s masem během těhotenství.

Mořské plody s vysokým obsahem rtuti

Mořské plody, jako jsou tuňák, mečoun a makrela, obsahují vysoké množství rtuti, což může být škodlivé pro vývoj plodu během těhotenství. Rtuť může ovlivnit nervový systém plodu a vést k poruchám v jeho růstu. Doporučuje se vyhýbat se konzumaci těchto druhů mořských plodů během těhotenství a raději volit bezpečnější alternativy s nižším obsahem rtuti, jako jsou losos či sleď. Je důležité dbát na správnou stravu pro zdraví jak matky, tak i dítěte.

Kofein a alkohol

Kofein a alkohol jsou látky, které by měly být v těhotenství omezeny či úplně vynechány. Kofein může zvyšovat riziko potratu a předčasného porodu, a také mít vliv na nízkou porodní hmotnost dítěte. Doporučuje se omezit denní příjem kofeinu na maximálně 200 mg, což odpovídá asi dvěma šálkům kávy. Alkohol je známý svými negativními účinky na vývoj plodu a může vést k tzv. fetálnímu alkoholovému syndromu s trvalými následky pro dítě. Je doporučeno zcela se vyhnout konzumaci alkoholu během těhotenství pro zdraví matky i dítěte.

Různé druhy ryb s vysokým obsahem rtuti

Ryby jsou obecně zdravou potravinou, ale některé druhy obsahují vysoké množství rtuti, což může být škodlivé pro těhotné ženy a plod. Mezi rybami s vysokým obsahem rtuti patří tuňák, mečoun, makrela nebo žralok. Rtuť může ovlivnit vývoj nervového systému plodu a mít negativní dopad na jeho zdraví. Doporučuje se tedy omezit konzumaci těchto ryb během těhotenství a volit raději ryby s nižším obsahem rtuti, jako jsou losos nebo pstruh.

Neumyté ovoce a zelenina

Neumyté ovoce a zelenina mohou být v těhotenství nebezpečné kvůli možné kontaminaci bakteriemi nebo pesticidy. Při konzumaci neumytých plodin hrozí riziko infekce listerií či toxoplazmózou, což může negativně ovlivnit zdraví matky i dítěte. Proto je důležité pečlivě oplachovat ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou před konzumací. Dále je vhodné preferovat bio produkty, které mají menší pravděpodobnost obsahu škodlivých látek. S dodržováním hygienických návyků lze minimalizovat rizika spojená s konzumací neumytých potravin během těhotenství.

Syrová vejce a nepasterizované produkty

Syrová vejce a nepasterizované produkty by měly být během těhotenství pečlivě vyhýbány. Syrová vejce mohou obsahovat bakterii Salmonella, která může způsobit potravinové otravy, což je zvláště nebezpečné pro těhotné ženy a nenarozené dítě. Nepasterizované mléčné výrobky, jako například sýry, mohou obsahovat škodlivé bakterie jako Listeria monocytogenes, což může vést k vážným komplikacím v těhotenství. Je proto doporučeno konzumovat pouze pasteurizované mléčné výrobky a důkladně tepelně upravená vejce, aby se minimalizovalo riziko infekce.

Potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků

Potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků by měly být konzumovány s mírou během těhotenství. Přílišné množství sacharidů může způsobit rychlý nárůst hmotnosti a potenciálně vést k problémům s obezitou u matky i dítěte. Tuky, zejména ty nasycené, by měly být omezeny kvůli riziku vzniku metabolických onemocnění. Doporučuje se preferovat zdravé tuky obsažené například v avokádu, olivách nebo rybách bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Je důležité udržovat vyváženou stravu s dostatkem vlákniny a živin pro správný vývoj plodu.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: krása